Vytrženo 1/2010

VYTRŽENO Z DIÁŘE MĚSTSKÉ KNIHOVNY VELKÉ MEZIŘÍČÍ

Dne 6. ledna 2010 v 11.45 hodin odehrálo se následující:

Pán v letech a pěnách rozčileně lomcuje zamčenými dveřmi do knihovny. Majíc slušného vychování a úctu k šedinám, odemykám se slovy: „ Dobrý den, jdete v polední pauze, ale přece sem znovu nepotáhnete tuhle obrovskou tašku knížek. Pojďte, alespoň je vrátíme.“ Pán (zřejmě v rozrušení) zcela opomněl pozdravit a zahudral: „To řekněte doktorům.“ Mírně zmatena se táži, co mám zdravotníkům vyřídit. Odtuším ze syčení na půl úst, že u nich zmíněný pacient prodléval až dosud a tito tedy mohou za jeho pozdní návštěvu v naší instituci. Lehce jeho robustním tělem odstrčena (a to nejsem žádná pápěrka) následuji rozkuráženého muže k výpůjčnímu pultu, na který vehementně vyhází obsah vaku. Bez skrupulí začíná pozvolna vybírat novou četbu. Na nesmělý dotaz po čtenářském průkazu loví kartu vystavenou na ženské, ano ženské, jméno. Dveře za ním zapadly bez rozloučení a poděkování. Nehledě k neotřesitelně otřesným způsobům nutno říci, že šlo o přehlídku nejčastějších neduhů, kterými trpí někteří (opakuji pouze někteří) naši čtenáři. Zkusme nasadit léčbu.

PROVOZNÍ DOBA je po léta stejná a rozhodně se k ní na těchto řádcích nevracíme poprvé.

Inu což, opakování matka moudrosti. V pondělí, středu a pátek se od 7.30 do 11.30 a po hodince na oběd od 12.30 do 18.00 těšíme na návštěvníky v půjčovně pro dospělé, internetové studovně a čítárně, výstavním sále a od května do září i zahradní čítárně. Půjčovny pro děti a mládež se v uvedené dny logicky týká čas od 12.30 do 17.00. V červenci a srpnu krátíme provozní dobu vždy a všude do 16.30. Zcela zavřeno však o letních prázdninách nemíváme nikdy. To pravidelně až o Vánocích. Nejste-li si jisti, nahlédněte třeba na vaše čtenářské průkazy či na naše internetové stránky. Ovšem z nesnází pomůže též starý dobrý Bellův přístroj.

TELEFONNÍ ČÍSLA máme změněna již druhým rokem. Umí však dosud potrápit. Proto si je dle již zmíněné hlášky maskující ušlechtilostí opakování naše výpadky paměti (jistojistě jde o diagnózu) připomeneme. Po notoricky známé trojce 566 následuje vždy 781 a poté dle cíle: 900 ředitelna, 901 sekretariát, 902 kancelář, 903 půjčovna pro dospělé, 904 půjčovna pro děti, 905 internetová studovna a čítárna.

ČTENÁŘSKÝ PRŮKAZ je osobním dokladem zrovna jako průkaz občanský či řidičský. Zatímco prokázat se dokladem jiného zdravotního pojištěnce či majitele běžného účtu se přísně zapovídá,

a napadne to toliko otrlé jedince s kriminální minulostí, v knihovně to někteří čtenáři z neznalosti, jiní úmyslně vnímají jinak. Ano, problémem jsou také příliš laskavé knihovnice, které umí přimhouřit očko i obě. Na rovinu říkám, že jsem zásadně proti a táhnu do boje s tímto nešvarem. Každý čtenář je povinen prokazovat se vlastní kartičkou. Nehledě na to, že nesmí své výpůjčky poskytovat dalším osobám! Tato ustanovení knihovního řádu nemají za úkol bezdůvodně ztrpčovat život, ale zamezit častým obtížím, k nimž náleží ztráta přehledu o tom, co a pro koho je půjčeno na jednu legitimaci a poté rovněž handrkování nad upomínkami, sankčními poplatky a ztrátami knih. Ke sklonku loňského roku patřila výzva k doregistraci „černých uživatelů“ našich služeb nazvaná CO VÁS NEZABIJE, TO NÁS POSÍLÍ! Vyplnit za někoho přihlášku a uhradit registrační poplatek ve výši 100 Kč za dospělého a 70 Kč za dítko do 15 let, studenta a důchodce bylo též možno dárkovým poukazem v rámci akce ČTENÁŘEM POD STROMEČKEM. Tuto elegantní formu využilo jen 8 zájemců, z nichž náhodná čtenářka vylosovala následující výherkyně výpravných publikací Velké Meziříčí v zrcadle dějin: M. Janíčkovou, P. Ráčkovou a J. Kočí. Gratulujeme po činu k počinu i k výhře v dobré víře, že potěší. Právě chystáme celoroční dárkové poukazy, jimiž bude možno čtenářský průkaz blízkým věnovat. A rovněž tak poslední výzvu k uzdravení jednoho každého vědomého i nevědomého zneužívatele našich služeb. Po této sérii vstřícných kroků se stanu zajisté terčem nelichotivých poznámek, protože vydám striktní zákaz obsluhy návštěvníka s cizím či žádným průkazem, pochopitelně s přesným vymezením pravidel a akceptovatelných výjimek. Byť jde o notně nepopulární opatření, situace je neúnosná a pro obě strany nevýhodná. Proto se obětavě zřeknu titulu Miss Sympatie a pokusím se o nápravu. (Tak to po sobě pročítám a koukám, že by si ode mne nevzal kůrku ani vyhladovělý, vychrtlý, potulný pes. Nedbám. Zdravé vztahy v duchu fair play přece mohou přinést oběma stranám pouze dobrý pocit, nikoli roztrpčení a rozmrzelost.

VÝSTAVNÍ KALENDÁŘ pro rok 2010 sestavujeme právě nyní. Nabízíme prezentaci díla amatérům i profesionálům. V případě zájmu se na mne bez obav obraťte osobně či telefonicky. Neúčtujeme vystavovatelům žádné poplatky a vycházíme jim maximálně vstříc. Aby bylo nač se těšit, čím kochat a proč zajít, zvažte, zda neznáte někoho, kdo by se mohl a chtěl svou tvorbou pochlubit.

VÝSTAVA NETOPÝŘI, ŽÁBY, HADI A JINÁ HAVĚŤ až do vernisáže v podvečer 19. 1. představovala v našich prostorech fotografický um Mgr. Vlastislava Káni a příklad spolupráce se Střediskem ekologické výchovy Ostrůvek. Ty potvory (řečeno laskavě a o zvířatech) stály za to!

Pokud jste nevěděli, nepřišli, neviděli, nepročetli a neprožili, potom jste (promiňte silnější výraz) prohloupili a o mnohé se ochudili. Třeba příště.

Jen co snad se ctí udoláme lednovou kalamitu suchopárných administrativních úkonů, vrhneme se také na vzrušující plánování dalších rozličných aktivit, kterými spolu s vámi všemi chceme oslavit letošních 121. let existence knihovny. Ale nyní mne omluvte, někdo klepe. Je 13. ledna 9.26. Jaké bude toto setkání?

Mgr. Ivana Vaňková, ředitelka MěK VM