Vytrženo 2/2010

VYTRŽENO Z DIÁŘE MĚSTSKÉ KNIHOVNY VELKÉ MEZIŘÍČÍ

„Březen – za kamna vlezem.“ Tak na to honem zapomeňte! A nejen proto, že leckterá domácnost již neoplývá čistokrevnými kamny, za (nebo snad lépe na ) která by bylo možné se nasoukat a lebedit, lenošit, lelkovat, lemřit jako lemra líná a vůbec tak trochu si pohovět. Moderní doba žádá si ústupků. Místo kamínek poslouží třeba divánek či křesílko. (Ostatně se na ně též lépe ukládá. ) A jen tak okounět? Nedělat deset věcí najednou ve špičkové kvalitě a kosmické rychlosti? To se téměř neodpouští. My se však hýčkejme a zvolme uvážlivý kompromis. Potom by stoletími otřepaná pravda mohla znít: „Březen – do knihovny vlezem.“ To je ta akční část modifikovaného moudra. Poté už se v duchu prověřených tradic můžeme věnovat relaxaci lehce maskované za několik aktivit připravených pro vás v rámci akce Březen – měsíc čtenářů. A opět jde o lehkou mutaci starého dobrého Března – měsíce knihy. Tyto byly před několika lety odvrženy a všech 31 dní zasvěceno internetu, který letos poprvé ustoupil čtenářům. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR s tímto nultým ročníkem vydal také příkaz čtenáře přímo hýčkat! S tím nemáme nejmenší problém. Posezeníčka i pobaveníčka připravena. A cože jsme to vlastně uchystali?

BURZA patří k tradičním atrakcím tohoto času. Za korunu bude opět k mání časopis i kniha, která vám možná ještě poslouží, byť je už trošku omolousaná a omlácená. Tituly, které budeme doplňovat průběžně, najdete v půjčovnách pro dospělé, pro děti a mládež i v internetové studovně a čítárně.

To ANKETA 5 P za vámi může přijít až domů spolu s LETÁKEM KNIHOVNA VE SCHRÁNCE.

Ten přináší základní informaci o našich službách i samotném Březnu – měsíci čtenářů. Především je však pro nás šancí, jak od milovníků četby získat odpověď na dvojakou otázku. Ptáme se, zda prozradíte 5 Překážek / 5 Pozitiv, proč k nám ne / chodíte. Jeto více než snadné. Vepsat všech 5 jednoslovných argumentů do prstů předkreslené ruky. Do dlaně doplnit věk a pohlaví autora názorů. Odtrhnout anketní lístek z letáku a doručit ho jakkoliv do knihovny. Proč ruka? To je přece jasné. Spokojenost návštěvníků městské knihovny je nejen v našich, ale také ve vašich rukou. Podáte nám pomocnou ruku?

KVÍZ TEN NEŘÁD ŘÁD aneb Čtenář 13x jinak vyzývá k ověření znalostí knihovního řádu. Nejvíce správných odpovědí, nebo štěstí při losování mezi několika stejně zdařilými, zaručí vítězi zisk balíku regionální literatury, kde největším trhákem bude výpravná publikace Velké Meziříčí v zrcadle dějin. Všechny otázečky čekají na svou chvíli v půjčovně pro dospělé i internetové studovně a čítárně. Tam také sbíráme do tradičních dřevěných boxů vyplněné kvízy. A nač se ptáme? Tak kupříkladu:
Čtenářský průkaz je nepřenosný, proto …
a) platí jen pro toho, na koho je vystaven.
b) nesmí být přenášen v tašce či kabelce.
c) platí pro celou rodinu (ne však déle než rok).

BEZPLATNÁ REGISTRACE NOVÝCH VĚTŠÍCH ČTENÁŘŮ je určena těm, kteří k nám chodí na cizí průkaz, ale také těm, kteří k nám dosud nenašli cestu. (Nechci napovídat, ale není tedy správným koncem kvízové věty ten první?)

BEZPLATNÁ REGISTRACE NOVÝCH MALÝCH NEČTENÁŘŮ umožní přihlásit i děťátka předškolní, znalosti písma dosud prosté, vždyť jim čteme a také naše sbírka nejrozličnějších leporel stojí za to.

VÝSTAVA NAŠÍM MĚSTEM uzavírá nabídku celoměsíční, řekněme kdykoliv v průběhu k mání. Ale není to přeci tak úplně pravda. Práce žáků Výtvarného oboru Základní umělecké školy Velké Meziříčí poprvé představíme při vernisáži v úterý 2. 3. v 17.00.

PODVEČER S IVANEM KLÍMOU je již pevně připoután k 16.30 hodině ve čtvrtek 4. 3. Setkání s prozaikem, dramatikem a publicistou bude mít podobu autorského čtení, besedy a autogramiády. Také při této příležitosti jsme se rádi pustili do spolupráce. Tentokráte se zdejším Farním sborem Českobratrské církve evangelické. Zato poslední z uchystaných radovánek je zcela v naší režii.

Ve čtvrtek 11.3. v 16.30 přijďte s dětmi na PODVEČER S KNIHOVNICKOU POHÁDKOU. Těšíme se na posluchače námi napsaného, dosud nepublikovaného, zcela originálního, bezesporu napínavého příběhu o této knihovně a nezbedných kočkách. Hodily by se k těm našim i vaše ilustrace, které by následně vydané pohádce dodaly punc skutečné rarity. Nebudete-li chtít kreslit, nevadí. Přijďte s námi jen tak na chvíli lebedit, lenošit, lelkovat, lemřit jako lemra líná a vůbec tak trochu si pohovět. Posezeníčka i pobaveníčka připravena. A co že jsme to vlastně uchystali? To už víte. Tak vážně přijďte. Těšíme se na naše stálé, nestálé i nové čtenáře.

Ivana Vaňková