Vytrženo 4/2010

VYTRŽENO Z DIÁŘE MĚSTSKÉ KNIHOVNY VELKÉ MEZIŘÍČÍ

Letos počtvrté vám nechávám, drazí čtenáři, nahlédnout do zápisníku, jehož případná ztráta by se dala stavět na roveň zastření zdravého úsudku lstivou nemocí duševní. Právě proto, že mám (alespoň doufám) ještě všech pět pohromadě, střežím tento klenot jako oko ve lbi. Láskyplně listuji a pro vás vyjímám následující informace.

Myslíme si, že 48 BESED pro školáky od dubna po konec června je docela úctyhodný výkon! Například 12x jsme vštěpovali základy slušného vychování fiktivnímu klukovi Neotesánkovi a jedním šmahem i zrovna přítomným dětem MŠ a prvňáčkům. Otrlé žáctvo prvního stupně ZŠ jsme 9x děsili povídáním o strašidlech a 7x seznamovali s ilustrátory…

197 robátek přijalo naše pozvání do zdejšího kina, kde se báječně pobavili při POŘADU Malované písničky. Pozvali jsme jim spisovatelku Vítězslavu Klimtovou a písničkáře Pavla Půtu.

194 návštěvníků vidělo od 7.5. do 7.6. VÝSTAVU pod názvem Jaro na Březejci. Klienti tamního dětského střediska se blýskli při vernisáži originálním programem a ještě více snad svými rukodělnými výrobky. Kdo by neznal alespoň jejich fantastickou keramiku, že? A nyní, od 15.června do 15.července můžete přijít omrknout Hrátky s tvorbou Vítězslavy Operchalské.

Tuto výstavu si prohlédlo také 45 knihovníků z Městské knihovny v Chebu, kteří se za námi přijeli podívat minulou středu. Druhou EXKURZI, tentokráte autobus kolegů z Městské knihovny v Blansku, čekáme právě v den, kdy čtete tyto řádky. Jsme potěšeni zájmem o naši práci ze strany daleko větších institucí a také uznáním, které nám takto dávají znát. Připravili jsme tedy nejen prohlídku budovy, ale také kratičké ukázky z besed Večerníčky z knížky a Karel IV. Nechybělo občerstvení z dílny mých v kuchyni daleko talentovanějších kolegyň, pohoda, radost ze setkání. Napsali nám: „Líbilo se nám moc, moc, moc! A všechno – paní ředitelka i její tým. Pro tak skvělé akce, co se tu konaní, by to chtělo lepší prostory, ale věříme, že se jich dočkají! MM a všichni ostatní, okouzlení vstřícným a milým přijetím.“ (Ano, trochu se chlubíme, ale snad nám bude odpuštěno.)

Když to tedy paní MM nakousla, zmiňme, co se právě děje s budovou. Zahájili jsme REKONSTRUKCI. Největší proměnou projde topná soustava. Kotelna je nová doslova od podlahy. Z pohledu na jiné a hlavně spolehlivé kotle se budeme pravda těšit pouze my, ale i návštěvníci ocení moderní radiátory, vedení a skutečnost, že bude eliminována hrozba nedávné havárie. Jen a jen my si užijeme změnu designu toalety a kuchyňky pro personál. Na chodby v celé budově ulehne jiné PVC. Do všech koutů se dokoulí váleček s barvou. A dlužno dodat, že nebude jako dosud výhradně bílá. Přitom vybrat dovolenou, vyměnit kolegyni odcházející na volno mateřské za novou posilu a v neposlední řadě vlastními silami vygruntovat! Dlužno dodat, že věc žádá si obětí. Sladit práci truhlářů, topenářů, zedníků, malířů, podlahářů s už zmíněnou letní relaxací, obměnou personálu, účetní závěrkou (a dalšími administrativními nezbytnostmi), aktivitami pro veřejnost a provozem není žádná legrace. Mimochodem ten provoz! Mohli jsme zcela zavřít od začátku června do konce srpna. Zdálo se nám to příliš kruté k návštěvníkům. Proto jsme zvolili měkčí variantu. Je však nutno dbát o zvýšenou opatrnost v našich prostorech, prominout případný hluk, nepořádek a nelad, využívat výhradně hlavní vchod a přijmout s pochopením změny provozní doby. Ta se v červnu vyjma dvou dní vůbec neměnila. Zato v červenci a srpnu buďte prosím ve střehu! Od 1. do 16. 7. bude otevřena jen půjčovna pro dospělé: pondělí, středa, pátek 7.30-11.30 a 12.30 – 16.30. A přidali jsme zde i úterý, čtvrtek od 7.30-12.30. Od 19. 7. do 6. 8. bude zcela zavřeno. Od 9. do 20. 8. opět pouze půjčovna pro dospělé všech pět pracovních dní v týdnu a časech výše uvedených. Můžete tu vrátit výpůjčky periodik a dětských knih i časopisů. Internetová studovna a čítárna, ani půjčovna pro děti však po celou tuto dobu nebudou otevřeny. Snad od 23. srpna zahájíme plný provoz v neomezovaném rozsahu. To slovíčko snad o větičku dříve jsou naše zadní vrátka. Pokud se práce opozdí, i koneček prázdnin bude provizorní a naplno to rozjedeme v září. Opravdu děkujeme za pochopení z vaší strany, doufejme obvykle spokojení uživatelé našich služeb. Slibuji, že na podzim nás všechny čekají úplně jinačí radovánky! Chystáme oslavu 121. let existenci instituce! Více neprozradím, nechte se překvapit. Ale bude to oproti stávajícím omezením překvapení příjemné. A takové vám přeji také léto. Plné příjemných překvapení.

Ivana Vaňková