Na skok 1/ 2011

Život nám skýtá pramálo jistot. A ani s nimi nemůžeme sebejistě počítat. Přesto mohu dnes s jistotou tvrdit, že i letos u nás můžete přinatrefit na aktivity vám jistojistě známé akce BŘEZEN – MĚSÍC. No, zde mlhavě vzpomeňte na doby dávno odplynulé a přiřaďte slůvko KNIHY. Ještě před pár lety by sousloví doplnil výraz INTERNETU a teď se na jeho místě uvelebuje celý šik ČTENÁŘŮ. Ovšem tak či tak, zůstává právě březen měsícem KNIHOVEN. Co pro vás připravila ta velkomeziříčská?
Především kdykoliv v běžné provozní době od 1. 3. do 31. 3. burzu, dárkovou registraci, anketu Magnesia Litera a výstavu Cirkus. To jsem vzala až moc zkrátka, že? Tedy znovu a lépe.
BURZA je naše každoroční jistina v tomto období. V půjčovně pro dospělé, půjčovně pro děti i čítárně najdou jak velcí, tak malí stále ještě zajímavé knihy a časopisy. No kde jinde koupíte čtení za korunu?
DÁRKOVÁ REGISTRACE si vynucuje sugestivní otázku: Nevěnujete průkazku do knihovny?   Recept na to, jak potěšit potomka, kamaráda, partnera či rodiče je velmi jednoduchý. Vyplníte za ně přihlášku. Zaplatíte obvyklý registrační poplatek: 70 Kč za děti do 15 let, studenty a důchodce, 100 Kč za dospělé. Počkáte chviličku na zhotovení čtenářského průkazu. Obdržíte navíc pro nového čtenáře dárkový balíček.
ANKETA MAGNESIA LITERA slaví letos 10. výročí. Proto opět přijďte dát hlas nejlepší české beletrii roku 2010! Která próza, poezie či kniha pro děti vloni vydaná byla ta nejbáječnější? Hlasování v Ceně čtenářů není nijak složité. Připomenete si pouze autora a název díla. Vhodíte vyplněný korespondenční lístek do boxu v půjčovně pro dospělé nebo zadáte totéž do webového formuláře v internetové studovně. Ponecháte odeslání na nás a výhru knižního poukazu na vrtkavé Štěstěně. Vítězná kniha bude vyhlášena 10. dubna 2011 v přímém přenosu České televize.
VÝSTAVA CIRKUS jest tradice do třetice. Opět nás překvapí práce žáků Základní umělecké školy Velké Meziříčí. Znalci vědí, že o neobvyklé nápady malých výtvarníků nebývá nouze. Jde o první z pěti aktivit, které chystáme na každý z březnových úterků. Tedy v úterý 1. 3. v 17.00 již proběhla cirkusová vernisáž!
BESEDA KAREL IV.
aneb Strasti a slasti Otce vlasti zpestří úterý 8. 3. od 17.00 všem dospělým hostům, kteří se nechají vtáhnout lektorkou Ivanou Vaňkovou do hodiny dějepisu. Snad mohu přislíbit, že půjde o dějepravu na hony vzdálenou té školní. Nahlédneme totiž výhradně do panovníkova soukromí. Prožil pohodové dětství? Hádal se s rodiči? Byl fešák? Uměl se vyšňořit? Co osobní hygiena? Miloval ženy? Měl erotické sny? Našel by se levoboček? Kolik přežil atentátů? Kterak ho léčili? Jak umřel? Zavítejte bez obav. Na zkoušení ani známkování rozhodně nedojde!
SETKÁNÍ S KNIHOMOLEM ROKU proběhne během úterý 15. 3. Oceníme poprvé (s řadou   dalších knihoven) našeho nejlepšího čtenáře! Kritéria výběru budou nekompromisně přísná, zato přijetí prvních členů Klubu skalních příznivců četby laskavé a vlídné. Nebude chybět prohlídka budovy ani přátelské posezení.
PROMÍTÁNÍ POHÁDKY NA ZDI by si měli zapsat do kalendáře k úterku 22. 3. v 17.30 babičky,   dědové, tety i strejdové, mamky a tátové toužící vylovit z paměti dávno zasunuté zážitky. Schválně: Pamatujete na primitivní dětský diaprojektor? Četli jste komentáře ke statickým okénkům při baterce? Přijďte zavzpomínat sami nebo s drobotinou! Vezměte si bačkůrky a nalaďte se hodně, hodně retro! Uvelebíme se, uvaříme čaj, nakrojíme bábovku a vložíme první film. Čeká nás Červená Karkulka, Neposlušný Budulínek, Čert a Káča, Koblížek na cestách, Perníková chaloupka, O pejskovi a kočičce…
PODVEČER S JIŘINOU ŠIKLOVOU pořádáme poslední úterý 29. 3. v 17.30 společně s Českobratrskou církví evangelickou. Přijdete-li do knihovny, čeká vás kraťoulinká přednáška, pestrobarevná beseda, autogramiáda, prodej knih. S přední socioložkou a publicistkou bude řeč nejen o čtenářství. O čem bude tato nesmírně zajímavá dáma hovořit je dost na vás! Chcete znát její názor na vliv knihoven, nebo věznění za pašování literatury? Zajímá vás Charta 77? Konto Bariéry? Radarová základna? Ocenění Žena Evropy? Medaile za zásluhy? Nebo něco úplně jiného?
Život nám skýtá pramálo jistot. A ani s nimi nemůžeme sebejistě počítat. Přesto mohu dnes s jistotou tvrdit, že BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ jsme chystali s přáním, aby si každý našel důvod k cestě do městské knihovny. Dozajista na vás čekáme na stále stejné adrese: Poštovní 22.
Ivana Vaňková