Na skok 4/2008

Ctění pánové prominou. Tento článek je výhradně pro dámy. Vážně, chlapi, okamžitě odložte ty noviny, nebo si přečtete něco, co rozhodně nemusíte vědět.
Milé spolubojovnice. Jsme to ale těžce zkoušené osoby, viďte. Ono dopachtit se ve zdraví k pohodě času vánočního je věru výkon hodný vrcholového sportovce. A není to rozhodně disciplína pro křehulky. Pres před mistrovstvím v čemkoliv si v ničem nezadá s tlakem, který na nás právě nyní útočí ze všech stran. Zejména média nás usilovně, neférově a tudíž nesportovně hnětou tak, že by jim zručnost záviděl i špičkový masér reprezentace. Čím vygruntovat? Jak vykouzlit to droboučké cukrovíčko? Kterými dárky ohromit? Do čeho se vymódit? Jak správně prožít čas s dětmi? Kterak se nadstandardně věnovat partnerovi? Lze neztloustnout? Kde se na to všechno zadlužit?
No, hlavně to chce klid. Nevím jak vy, ale já se postavím problému čelem. Uklidím polehku jako vždycky a rozhodně nebudu šmudlat okna. Nazdobené sladkosti vynechám téměř zcela jako prevenci před dalším tukovým polštářkem. (Beztak jsou mé výtvory na hony vzdáleny půvabu výrobků z titulních stránek.) A dárky? Taky je váš partner s ohromným vypětím schopen pořídit něco tak akorát pro vás a všichni ostatní široko daleko jsou výhradně vaše starost? Obléknu se vkusně, avšak s ohledem na malé dítě nikteravěk blýskavě. (Proto také navzdory doporučením nebudu doma plout v lodičkách, ale ponechám si bačkůrky, v nichž mám daleko rychlejší start.) A se všemi drahými se pokusíme ve volných dnech vzájemně nepřizabít.
Nový rok pak uvítám s úlevným vědomím, že se vše za malou chvíli vrátí zaplaťbůh do normálu.
Ono ostatně, byť by příprava Vánoc hravě naplnila celé dny, večery a noci, většina z nás to má jenom jako úvazek vedlejší a v hlavním poměru pracovním je vázáná někde jinde.
Co nového tedy na pracovišti? Městská knihovna je již od listopadu v obležení žactva. Na naši nabídku TÉMATICKÝCH BESED zareagovaly školy v míře nebývalé. Do konce roku nám všechny úterky a čtvrtky vyplňuje povídání o Sv. Zdislavě a Karlu IV. O strašidlech i Našich ilustrátorech, o 2. světové válce či klábosení Beze slov. Naše síly stačí jen taktak na 24 takových aktivit celkem pro 522 dětí z Velkého Meziříčí, Měřína, Netína, Lhotek a Laviček. Jelikož jsme už museli další zájemce odmítat, plní se nám svižně leden i únor.
KNIŽNÍ DONÁŠKOVÁ SLUŽBA proniká do povědomí imobilních čtenářů našeho města o poznání pozvolněji. Přesto už naše služby využívají první dvě vlaštovky, tedy pardon, sympatické dámy, kterým zdravotní stav nedovoluje navštěvovat nás osobně. Chcete také tuto bezplatnou pomocnou ruku vyzkoušet? Není nic jednoduššího. Zavolejte na telefonní číslo 566 522 072.
VÝSTAVU KNIHA A JÁ si nenechalo ujít 117 zvídavců, které zajímalo, do jaké míry propadly čtenářské vášni známé osobnosti Velkého Meziříčí. Právě v tuto chvíli se instaluje VÝSTAVA NÁVRAT K TVORBĚ. Představí obrazy Milady Zikmundové od 12. 12. 2008 do 12. 1. 2009. Připomínám však, že od letošního 20. 12. do 4. 1. příštího roku nenajdete v knihovně živou duši. Věřím, že máte pro čerpání dovolené vyčerpanými zaměstnanci pochopení.
Dnes po ránu -je právě 5. prosince- k nám zavítal povědomý vousatý stařík. Pravda, trochu mimo obvyklý čas, ale jako žena v předvánočním shonu jsem pro jeho vytíženost měla pochopení. Tvrdil, že zvečera nestíhá a žádal o pomoc. Prý nerozdáme-li jeho MIKULÁŠSKOU NADÍLKU
našim dospělým a zejména pak starším čtenářům. Až se zase protáhl komínem, zjistila jsem, že se tak trošku vychloubal cizím peřím. Ty balíčky nepřipravil ani tak on sám, jako zdejší městská knihovna, městský úřad, Bioprodukt Trutna a další dva nejmenovaní laskaví dárci. Děkujeme moc za pomoc.
VÁNOČNÍ RECEPTÁŘ je, milé ženy, naše tradiční „babské“ radování. Víme, že si s chutí odnesete nějaký ten receptík. Copak jsme vás o to mohly letos připravit? (Ale nepřehánět! Vzpomeňte na úvodní pasáže!) Toužíte přece prožít a přežít tuto hektickou dobu ve zdraví duševním i tělesném. A až to bude za námi, těšíme se s vámi na viděnou zejména v knihovně.
Chceme vám v roce příštím přát slova. Slova, která po duši hladí a neublíží. Slova, jež srdce rozbuší a rozněžní. Slova, díky jimž co chvíli nevezmete do zaječích. Slova spravedlivá a uzdravující. Slova blízkých přátel a moudrých knih.

Ivana Vaňková