Na skok 2/2008

Nemusíte se třást jako nasolenej skokan, vypravíte-li se do knihovny!
Tedy netřeba míti obav, že se u nás nenajde něco, po čem právě Vy nedočkavě skočíte! Věřte,
že jsme se notně vyskotačili, abychom obstáli pod náporem pestrobarevných požadavků našich návštěvníků.
Že ne? Inu, trochu Vás zasvětím. Chápu, že byste neradi skočili na špek, neboli na cara.
Začneme třeba tím, co ocení skalní příznivci, které k nám vede výhradně, pouze a jen potřeba vrátit a půjčit čtivo. Odepsali jsme ohmatané oškubánky a obratem doplnili nové a tolik žádané Javořické a Pittnerové. Zacelili rány v oblíbených knižních řadách, posháněli odborné tituly, které byly dosud často objednávány
u konkurence formou meziknihovní výpůjční služby. Drobné brožurky regionálního fondu zkroceny do přehledných pořadačů. Zapřisáhlé milovníky časopisů jistě potěší zvýšená pozornost skladbě dosavadní necelé padesátky odebíraných periodik a rozšíření nabídky o často požadované kousky (Betynka, Premiere, Rytmus života, Rock a pop, Světem zvířat, Vítejte doma, Witch).
Snad vyvarujeme se skočné (rozuměj rvačce) houfce zájemců, kteří zaskočí pro některou z novinek výše psaných. Nebo si vyskakujeme přespříliš? Ano, i u nás se stává, že si k nám odskočí nadurděný člověk rozhodnutý ztropit scénku. Pak oceníme, že knihovní systém Clavius je v kondici po nedávném servisním zásahu. (Nebude-li to přesto stačit k rychlému odbavení mrzouta, nezbývá než hbitě uskakovat před - naštěstí toliko slovními -políčky.) Je to však jev nanejvýše zřídkavý a na našich pobočkách v Mostištích, Lhotkách a Olší nad Oslavou téměř neslýchaný. O to raději jsme zaskočili do místních knihoven na metodické návštěvy. Vždyť slušný čtenář si zaslouží slušné služby! A jistojistě ocení i něco navíc! Máte rádi výstavy? Šikovné ruce, bujná fantazie a dobré vedení žáků zdejší základní umělecké školy připravilo pro 248 virtuálních cestovatelů příjemný zážitek při víření Benátského karnevalu a výpravě
do Starověkého Řecka. Kolikpak návštěvníků přivábí srpnové koláže Oldřicha Inochovského? Zdánlivou přetržku jsme vyplnili pilnou spoluprací na výstavách výtvarných a fotografických děl soutěže Jakou barvu má naše město?, které jste mohli po celý máj obdivovat v Jupiter clubu a Galerii synagoga.
Nesedí Vám pasivní couráníčko od dílka k dílku? Jste spíše aktivní a hraví? Dobrá, dobrá. Potom jste možná přidali svůj hlas ke 49 námi odesílaných v anketě Magnesia Litera, nebo jsme hodnotili Vaše znalosti v májovém literárním kvízu Láska je láska? Nezískali jste poukaz na nákup knih ani balíček čokoládového pokušení? Dosud Vám nepřála štěstena! Nevadí! Pojďte jí opět neúnavně v ústrety. Právě jsme vyhlásili
pro období od 6.6. do 9.9. 2008 korespondenční hru Pozdrav z cest s jednoduchými pravidly ve čtyřech krocích.
1. Pošlete nám pohlednici z místa Vaší dovolené. 2. Připište titul rozečtené knížky. 3. Uveďte své kontaktní údaje. 4. Dostaňte se tak do losování o balík „Všude dobře, doma nejlépe“. A nezapomeňte, že do 30. června můžete přichvátat s Vaší troškou do mlýna literární soutěže Prvotiny.
Odpustím si podrobnosti, neb tuším, že když trochu zapátráte, naleznete je i v tomto výtisku Velkomeziříčska a jistojistě také na www.knihovnavm.cz. Můžete též přiskočit k libovolné plakátovací ploše, doskočit k vývěskám u Jupiter clubu nebo knihovny. Ostatně už jste skoro u nás, tak hop a skok a máte leták ze stojanu v mezidveří. A mimochodem náš web, vývěsky, stojan, výpůjční pulty i většina poštovních schránek nabízí též obšírnou informaci o nových (a doufáme zajímavých) možnostech opět otevřené zahradní čítárny.
Závěrem dlužno dodat, že nemáme záskok, který by převzal naši práci o letní dovolené. Protože však nechceme zcela zavřít, krátíme jako každý rok běžnou provozní dobu v červenci a srpnu jen do 16.30 hodin. A půjčovna pro děti a mládež bude otevřena pouze v pondělky a středy. Tak vidíte, na skok do městské knihovny můžete jen s malým omezením i přes celé léto. Když pro nic jiného, tak alespoň nakouknete do slovníku nekonvenční češtiny Patrika Ouředníka Šmírbuch jazyka českého, z něhož jsem si vypůjčila některé z neodolatelných formulací se slůvky, která odskočila od výrazu skok.

van