Na skok 6/2007

Na skok do Městské knihovny Velké Meziříčí

Dárky čtyřiadvacátého? Až? Tak to tedy ne! U nás se naděluje už hodnou chvíli. Nevěříte? DEN DĚTSKÉ KNHY patřil k překvapením, která by rozzářila pod stromečkem oči hned několikrát. To proto, že byl poskládán hned z dvanácti lákavých balíčků. A tak páteční odpoledne posledního listopadu potěšilo nejednoho rodiče, který se za Ježíška chopil iniciativy a nakoupil za slibné ceny knihy nakladatelství Sursum Tišnov, Akcent Třebíč nebo Knihkupectví Charvátová Velké Meziříčí. Viděli jsme též, že lstivost matek při pašování ukořistěných dřevěných hraček ze zdejšího obchodu Charlie nezná mezí, neb je před přítomnými děťátky ukrývaly na neuvěřitelných místech. Zástupci brněnské firmy Corfix se pravda trochu zasekli na dálnici. Zato potom je robátka všeho věku nepustila už ani na minutku. Předváděli do umdlení méně známé společenské hry. Vyjevit jejich tajemství si s chutí nechali zejména malí a velcí kluci. Maminky a dcerky zase spíše podlehly Pohádkovému vábení. Výtvarné práce žáků nižších ročníků velkomeziříčského gymnázia jsou u nás k vidění až do 11. 1. 2008. (Já se chodím denně na chviličku nechat unášet třepotáním andělských křídel.) 31 mrňat během odpoledne Našlo parťáka. Soutěžili sice jen o lízátka a pro radost, ale o to vášnivěji. 17 dětí zareagovalo na výzvu Staň se čtenářem! a zdarma se zaregistrovalo. Pohádková herna nabídla Omalovánky s babičkou. Večerníčkovské puzzle připadlo H. Hladíkové losem tetky Evy. Moment. Není to trochu neuctivé? Tetka? Ale kdepak. Byly hned dvě a četly Pohádky od tetky. Mimochodem. Pohádky. Ty hrály prim v akci Co mám rád?, kterou jsme připravili s vydatným přispěním Bílé cukrárny Velké Meziříčí. Ta prozíravě vyhotovila  300 poukazů na laskominy zcela dle vlastního mlsného jazýčku. A my je téměř bezezbytku rozdali. Komu? Všem, kdož nám prozradili svou oblíbenou dětskou knížku. Zejména mladší ročníky vysypaly titul bez zaváhání. Zato na tváři dospělých se nejprve zračil nefalšovaný údiv nad našim neslýchaným dotazem. A hned potom úsměv milých vzpomínek. A jak to dopadlo? První příčku obsadila Honzíkova cesta, o druhé místo se dělí Příběhy o krtečkovi a Povídání o pejskovi a kočičce, na záda jim dýchají Pohádky Boženy Němcové v těsném závěsu s Ferdou mravencem a Dětmi z Bullerbynu. Zhusta se též objevili Rumcajs, Kája Mařík i nerozlučné tandemy Křemílek a Vochomůrka či Bob a Bobek. Soupis 144 děl věru dlouhý a dlouhá též po celý víkend fronta u pultu přímo přetékajícího zásobami pamlsků. A zatímco my jsme opustili knihovní bojiště v pátek večer, bitva v Bílé cukrárně pokračovala až do neděle. Obsluha musela povolat i zálohy, aby nápor 240 mlsalů zvládla se ctí. A kdo vyhrál? Přece knihovna, protože našla štědrého, spolehlivého a velkorysého partnera pro dobrou věc. Majitelé a zaměstnanci Bílé cukrárny, neboť připravili nejedno rodinné, přátelské nebo náhodné příjemné posezení.  A zvláště pak všichni, kteří přišli tam či onde pobýt. Nezbývá, než poděkovat všem výše uvedeným za to, že nám Den dětské knihy pomohli připravit. A ještě osobní poděkování úžasným dámám, bez nichž by naše šestičlenná základna nikdy tak velkou akci nezvládla: A. Burešové, V. Dvořákové, E. Kočí Valové a L. Kučerové. To jsem se nechala unést! Nebo jsem upovídaná? To ne!

Dále tedy ve vší stručnosti: MIKULÁŠ u nás nelenil setrvat po celý den (a to ho čekal pekelně náročný podvečer). Přinesl s andělskou trpělivostí našim nic netušícím dospělým čtenářům 60 balíčků. Abychom svatého muže nepřechválili, dodejme, že s nadílkou mu výrazně pomohla sama knihovna a zejména Bioprodukt Trutna Velké Meziříčí.Děkujeme. A další dárky? Už jen maličké. Vánoční RECEPTY opět potěší zajímavou inspirací zejména návštěvnice. Druhá letošní BURZA  se zrodila na přání čtenářů. Vestavěná HERNA, starší i nové dřevěné hračky, stolní a karetní hry, kreslicí deska a mobilní lavičky určitě potěší děti. A vánoční VÝZDOBA v decentním tónu? Ta je pro všechny, kteří k nám ještě zavítají. Avšak od 20. 12. 2007 do 1. l. 2008 náš v práci nenajdete. Proto vám chci již nyní přát za tým, který po celý rok hýčká vaši čtenářskou vášeň, Vánoce nad poutavými řádky a též první krok do nového roku s rozevřenou knihou (vyjma Domácího lékaře)!                                                                                   van