Na skok 5/2007

Nějak bylo, nějak je a nějak bude.
O tom není pochyb. Tak tu nejasnou, byť jistojistou, otřepanou frázi trochu zpřesněme:
1)   TÝDEN KNIHOVEN
servíroval knihovnickou baštu od 1. do 5. října.
A jaké bylo menu? Jako předkrm výstavky Ochutnávka encyklopedií a Pokušení chuťových pohárků, co hlavní chod úspěšná soutěž Literární guláš, přihlášení Minutková registrace, anketa Časopisecké menu a výstava Tváře Afriky. Dezertem burza Co spadlo ze stolu i ochutnávka Pamlsky mlsných knihovnic. Právě pochoutky - námi vlastnoručně upečené a po tři dny s láskou servírované i s recepty - měly velký ohlas. Variace na špenátový závin doputovala až do jednoho pražského hotelu, kde opravdu zakotvila na jídelním lístku! Také se losovalo. Znalkyně českých spisovatelů D. Ficalová, M. Pacalová a P. Mrazíková byly oceněny za znalosti, kterými se blýskly v soutěžním klání. A na paní R. Lázničkovou čekal za vypsání anketního lístku kornout dobrot. Za jeho naplnění děkujeme zdejšímu novému, přátelskému a voňavému obchůdku Meduňka v pasáži Imca.
2) NABÍDKA PROGRAMŮ základním a středním školám ve městě a okolí od nás vyrazila ve stejný čas. Jsme připraveni na prohlídku veškerých prostor pod názvem Nakoukněme! za lektorského vedení I. Vaňkové vhodnou pro všechny věkové kategorie. Seznámení s prostředím nabízí lekce Poprvé v knihovně. Žáky ZŠ zorientuje v půjčovně pro děti J. Oberreiterová. Studenty SŠ provedou půjčovnou pro dospělé i internetovou studovnou a čítárnou S. Sagánková, J. Šumpelová a J. Matějíčková. Za pozornost stojí zejména besedy : Sv. Zdislava v podání J. Oberreiterové i Karel IV. I. Vaňkové potěší děti do 4. třídy ZŠ po nižší ročníky víceletého gymnázia. Starším studentům SŠ pak náleží Tajemství opuštěného přemyslovského trůnu v pojetí J. Šumpelové, Mistr černého humoru Roald Dahl J. Matějíčkové i Elfriede Jelinek S. Sagánkové. Netvrdím, že nikde neuvidíte nic lepšího, ale daly jsme si záležet! Zkuste to! Všechny aktivity jsou bezplatné a přihlásit se lze telefonicky.
3) VÝSTAVU TVÁŘE AFRIKY Olgy Klusákové s úctyhodnými 248 návštěvníky vystřídala úžasná VÝSTAVA VOSKOVÁ BATIKA Heleny Berkové, která 15. 11 uvolní místo VÝSTAVĚ TROCHA POEZIE NIKOHO NEZABIJE. Ta uvodí blížící se oslavy 600. výročí udělení plných městských práv Velkému Meziříčí.
4) SOUTĚŽE JAKOU BARVU MÁ NAŠE MĚSTO? v rámci stejného svátku pod heslem TŘI V JEDNOM TŘIKRÁT nabízejí tři soutěže ve stejném duchu prezentované třemi způsoby! Co to znamená? Proběhne klání literární, fotografické a výtvarné. Všechna témata výlučně oslavují Velké Meziříčí. Samotné soutěžení bude následováno autorským čtením, výstavami a korunováno sborníkem nejlepších děl! Chcete vědět víc? Podrobnosti nabízí nejen www.mestovm.cz.
5) AKCI DEN DĚTSKÉ KNIHY chystáme na pátek 30. listopadu. Odpoledne bude jenom u nás možno zakoupit za zvýhodněné ceny knihy a hračky. Chystáme též soutěžení, kreslení, čtení a promítání pohádek. Určitě mi všechno umožníte ještě promyslet a upřesnit později.
6) BURZU vyřazených knih a časopisů zopakujeme na přání čtenářů v prosinci.
7) PŘEDLÁŽDĚNÍ prostranství u vedlejšího vchodu potěší příchozí každé úterý a čtvrtek.
8) VESTAVĚNÁ HERNA
bude předvánočním dárkem robátkům v půjčovně pro děti.
Nějak bylo, nějak je a nějak bude. Jsa omezena rozsahem článku, vybrala jsem pouze nejatraktivnější atrakce. I tak se mi zdá, že v městské knihovně - budící dojem ospalého a poklidného místa - bylo, je a bude dost rušno. Přijměte proto prosím s pochopením, že budeme mít z důvodu čerpání dovolené zavřeno od 20. 12. 2007 do 1.1. 2008.
P.S. Jedna z dvanácti knihoven, kterým poskytujeme odborný servis, zazářila nad jiné. Můžeme tak gratulovat Obecní knihovně Bory k titulu Knihovna roku 2007, jenž byl udělen MK ČR. Není to pro nás žádné velké překvapení! Manželé Křížovi jsou prostě skvělí!

van