Na skok 3/2007

Žádné třesky plesky! Ráz na ráz! Zkrátka zkrátka. Tedy stručně a výstižně.

VÝSTAVA CESTA DO MĚSTA představuje práce žáků Základní školy a Praktické školy Velké Meziříčí v našem výstavním sále až do 1. června. Utekla vám vernisáž ? To jste přišli o naprosto úžasný rej koček a blech v neodolatelném divadelním představení malých herců. Tak alespoň cestou do města doputujte k nám. A ocitnete se hnedle na náměstí. Lákám vás na propracované modely naší radnice i kostela. Oko však polaskají i další díla.

VÝSTAVA FOTKA JAKO PŘÍBĚH bude z úplně jiného soudku. Klára Dvořáková se vydala v roce 2003 do Botswany. Že tato africká země není jen o slonech a Křovácích, se u nás přesvědčíte od 5. června do 4. července.

SOUTĚŽ POZNÁTE MĚ ? je určena všem hravým čtenářům. Studenti i ti, kdož jsou na míle vzdáleni školní docházce, najdou od 11. května do 1. června na nástěnce u hlavního vchodu dvanáct tváří starých dobrých českých spisovatelů. Důležité je nevyděsit se! Ono to půjde ! Vezmete si soutěžní kupon. Vyplníte své kontaktní údaje. Prohlédnete si ještě jednou celou galerii. Poznáte hravě alespoň 9 autorů. Vepíšete k číslům předtištěným na kuponu příjmení hvězd našeho literárního nebe. Vhodíte řešení do schránky. A máte zaděláno na výhru. Jde o balíček literatury regionální ku pobavení i vzdělání vhodné. Štindlova Velká Mezeříč Františka Ignáce Konteka, Kozlov od Karla Pánka, Vodičkův Básník Jakub Deml v Tasově, Pověsti z Velkého Meziříčí a okolí a to zdaleka není všechno. Co se uděje dál? Knihovnice vyřadí kupony, na kterých nebude nejméně 9 správných příjmení a kontakt na soutěžícího. Náhodný čtenář vylosuje šťastného vítěze. To vše bleskem v pondělí 4. 6.

SOUTĚŽ KOMU JMÉNO PATŘÍ ? patří naopak našim nejmladším čtenářům od 1.6. až do 15. června. Na půjčovně pro děti a mládež si vezmou soutěžní kupon a vyplní své kontaktní údaje. Prohlédnout si 14 obrázkových listů musí však vyrazit do zahrady. Kde jinde prověřit, zda děti znají zvířátka jménem ? Ostatně vždy je přítomna i nápověda :

Jestli čteš a máš rád knížky, přijdeš na to zakrátko !
Prohlédni si, kdopak tu je. Přidej k jménu zvířátko !

A teď už stačí jen odevzdat řešení knihovnici a čekat na výhru. Tu získá šikula, která uvede nejvíce správných odpovědí. V případě remízy rozhodne los náhodného čtenáře v pondělí 18. 6. A oč se hraje tentokrát ? No přece o zvíře ! Velkého plyšového medvěda.

ZAHRADNÍ ČÍTÁRNA je již v provozu. Jde o sezónní detašované pracoviště internetové studovny a čítárny. Je přístupná při přízni počasí od května do září. Vstup je výhradně přes objekt po předložení čtenářského průkazu v čítárně. Zde lze zapůjčit stolní a karetní hry, ale také deku. Zahradní čítárna slouží k četbě a relaxaci. Pohodlí nabízí sedací nábytek. Herní prvky a pískoviště jsou určeny jen dětem do 12 let. Děti do 10 let doprovází rodič, učitel, vychovatel. Dozor ručí za chování i zdraví dětí. Knihovna má právo vykázat uživatele za nepřístojné a hlučné chování. Jsou zapovězeny sportovní aktivity a zvířata. Mokré herní prvky nejsou bezpečné. Závady se hlásí personálu. Každý uživatel udržuje čistotu. Odpadky patří do popelnice. Ano, vypadá to, že se mi náhle přitížilo. Ta změna stylu ! Chtěla jsem však jen doslovně citovat provozní řád, který má pomoci k pohodě uživatelů tohoto u knihoven velmi neobvyklého místa.

Ach jo ! Tak jsem si na začátku článku slibovala svižný tok myšlenek, rychlou ruku na klávesnici a především žádné obsáhlé výklady. Já se to snad nenaučím. Třeba příště. Van