Na skok 2/2007

Dobrý den, milí čtenáři těchto řádků!
Těší mne, že prožíváte tuto chvilku v mé společnosti (byť poněkud zprostředkovaně). Nepromarním ty letmé okamžiky, protože vám musím říci, že …

ANKETA MAGNESIA LITERA se na stránkách Velkomeziříčska objevila v posledních číslech několikrát díky nominaci knihy Proměněné sny Petry Dvořákové v kategorii Litera za publicistiku. S pýchou a hrdostí se vychloubám (snad prominete) tím, že se dílo na cestu ke čtenářům vydalo právě z naší knihovny. Někoho pobouřilo, jiného nadchlo. Nejsou snad právě rozvášněné reakce důkazem výjimečného počinu? Posílali jsme balíček 55 hlasovacích lístků a nyní můžeme jen čekat. Až 22. 4. ve 20.00 hodin na ČT 2 v přímém přenosu proběhne vyhlášení výsledků. Hned vzápětí zvíme, zda jsme hrdými majiteli poukazů na nákup knih v knihkupectvích Kanzelsberger. Držím palce ! Proměněným snům i snům proměněným v knižní dárek.

ČASOPIS GRAND BIBLIO má informovat čtenářskou veřejnost o knihách ze všech stran. První číslo představilo zaváděné kapitolky : téma měsíce, bibliokvíz, rozhovory, regiony, žebříčky, humor, osobnosti minulosti, knižní přehlídky, literatura a železnice, čtení o čtení, literatura a multimédia, aktuality, právní poradna. Téma Cesta k informacím bude v dalším čísle vystřídáno tématem Knihovny a architektura. Rozhovor s Barbarou Nesvadbovou nahradí povídání s Michalem Vieweghem. Je z čeho vybrat. Zapojili jsme se do exkluzivní celostátní distribuční sítě propojené českými drahami. Druhé číslo dorazí vlakem poslední den dubnový. Obratem ho najdete zdarma ve stojanu mezi dveřmi. V půjčovně pro dospělé můžete požádat o odkládání Grand Biblia přímo na jméno. Vyzkoušejte, nebudete zklamáni!

ČASOPIS SENIOR REVUE by si zasloužil jistě stejně obsáhlé uvedení. Vystačíme však s oznámením, že si naši čtenáři mohou tento měsíčník zapůjčit v internetové studovně a čítárně. Jde o novinku mezi odebíranými periodiky a vůbec nevypadá nezajímavě. Podtitul praví, že jde o společenský a vzdělávací časopis pro aktivní seniory.

VÝSTAVNÍ KALENDÁŘ roku 2007 je již připraven potěšit vaše náročné oko a vnímavou duši. Březnové ČESKÉ MOŘE žáků ZUŠ Velké Meziříčí udělalo radost rekordním 393 !!! návštěvníkům. Dubnová PROCHÁZKA MĚSTEM opět z dílny výtvarného oboru stejné školy na vás čeká až do 4. 5. v našem výstavním sále. Květnovou CESTU DO MĚSTA mají však na svědomí již žáci Základní školy a Praktické školy Velké Meziříčí. V červnu láká sólo v podání Kláry Dvořákové. Fotografie z cest vystřídá až v září tvorba Olgy Klusákové a říjen je opět rezervován pro díla Heleny Berkové. Závěrem roku TROCHA POEZIE NIKOHO NEZABIJE. Tedy tak je již nyní nazvána přehlídka soutěžních prací projektu My ve městě, město v nás. Neuteklo vám, že v těchto dnech k nám vyrážíte na Procházku městem ? A postřehli jste, že je dosud volný velmi lákavý termín prázdninových měsíců ? Nabízíme tak pro letošek poslední šanci prezentovat v našich prostorech váš talent.

A závěrem povzdechnutí, které známe snad všichni. Copak jste od rodičů neslýchali notoricky známou větu : “To za našich mladých let nebývalo!” No jistě bývalo, ale tak jaksi více s citem. Abych vysvětlila, oč běží. Keře a stromy před knihovnou se staly obětí dlouhodobého zájmu vandalů. A tak jehličnan přišel o většinu větví spodních pater asi v zájmu vánoční výzdoby. Keříky potom slouží jako bunkr, v němž se kouří a tropí jiné vylomeniny. Nemluvě o akrobatických výkonech dětí, které uvedeným nešťastníkům lámou horní větve při přelézání, podlézání, houpání, sáňkování. Že jste v dětství nesáňkovali na keřích ? Ono to za našich mladých let …! Ale dosti skučení.

Přeji všem, kteří dočetli až sem, hezký den. A nashledanou ! van