Na skok 12/2004

1. ZÁPIS NANEČISTO jsme uchystali se ZŠ Oslavická Velké Meziříčí na včerejší odpoledne. A nešlo o žádnou komorní akci! Zapojilo se neskutečné množství obětavých dobrovolníků. Ve čtvrtek 9. 12. tak těsně před třetí hodinou prožívaly mučivé okamžiky napětí nejen hlavní strůjkyně akce (Bohdana Musilová a Ivana Vaňková). Přijde vůbec někdo ? Zajímá rodiče školní zralost jejich dítěte? Takto se mohlo ptát také všech 15 herců, paní učitelky nebo knihovnice hostitelky. Báli jsme se zbytečně. Babičky, maminky, tatínkové, miminka, školáci a též bezmála 40 předškoláků. V říši dospělých lidí výstava odborné literatury i školních potřeb, informační balíček, občerstvení a posezení pro velké, ale též herna pro malé návštěvníky. Také zde čeká paní učitelka, která je průvodcem i bdělým posuzovatelem nenápadně ověřovaných dovedností a znalostí budoucích prvňáčků. Musí zjistit, zda adept školní docházky umí zapnout knoflík a uvázat mašli, ovládá jemnou motoriku, rozpozná barvy, určí geometrické tvary, nakreslí postavu, odpoví na dotěrné otázky, správně vyslovuje i drží tužku, napočítá do pěti a pozná sem tam nějaké to číslo, případně první hlásku slova. Do říše dětských pohádek se dostaneme přehozením kouzelného pláště přes ramena. Zvoneček přivolá Arabelu, která nás doprovodí ke Křemílkovi a Vochomůrkovi. Jen co jim pomůžeme z nesnází, je potřeba poradit Jeníčkovi a Mařence. Sourozenci nás dovedou od chaloupky pařezové k té perníkové. Z ježibaby jde trošku strach, zato Popelky krášlící sestru Doru do plesu se bát nemusíme ani trošičku. Vlk, který sežral babičku, vede řeč s Karkulkou a o kousek dál medvědi sbírají převeliké houby. Nakonec ještě pobýt s pejskem a kočičkou, kteří zápolí právě s pečením dortu. A to už zazvoní zvonec a ze země fantazie jsme rázem v realitě. Náš cestovní pas zdobí razítka, v ruce máme lízátko a malý dárek. Jestlipak jsme zvládli všechno, co po nás pohádkové postavičky chtěly ? Ať tak či tak, až půjdeme k zápisu naostro, nic nás nepřekvapí!
  2. LISTOPADÁNÍ, tedy velké výtvarné a literární klání připravené ve spolupráci se ZŠ Sokolovská Velké Meziříčí v rámci grantového programu obce Zdravé město, má stále ještě co nabídnout. Do 31. ledna 2005 čeká na své obdivovatele VÝSTAVA, kterou dosud zhlédlo neuvěřitelných 250 zájemců! Věříme, že stejně úspěšný bude právě sestavovaný SBORNÍK.
  3. DOVOLENÁ je důvodem, proč najdete od pondělí 20. prosince 2004 do konce kalendářního roku knihovnu zamčenou. Otevřeme opět v pondělí 3. ledna 2005.
  4. PROVOZNÍ DOBA se rozšíří o čtyři a půl hodiny týdně! Půjčovna pro dospělé i internetová studovna a čítárna v pondělí, středu a pátek dopoledne beze změn: 7.30 – 11.30. Odpoledne vždy otevřeme i zavřeme o půl hodiny výhodněji: 12.30 - 18.00. Půjčovna pro děti a mládež bude v tytéž dny přístupná též o třicet minut déle: 12.30 -17.00. V úterý a čtvrtek zůstává otevřena pouze internetová studovna a čítárna od 7.30 do 12.30. Věříme, že potěšíme děti s krátkým vyučováním i dospělé s delší pracovní dobou.