Na skok 2/2004

Zastavila jsem se o mrazivém nedělním odpoledni na skok v práci, abych následující článek napsala v tento zvláštní den.
29. únor. Netradiční zakončení druhého měsíce. Mezikrůček k březnovým slunečním paprskům. (Doufejme!) Ta pravá chvíle naposledy pohlédnout přes rameno dozadu. Pohled zpátky nepřinese Vám, vnímavým čtenářům, žádné šokující odhalení.

• Změna sídla knihovny na Vás útočila nejen ze stránek Velkomeziříčíčska, Vysočiny, Práva a Mladé fronty DNES. Cvičené ucho občas zbystřilo i při poslechu Českého rozhlasu Region. Zvuk jste možná zesílili u sledování reportáže na naší kabelové televizi. Média odvedla dobrý kus práce. Byli jste v obraze od teoretických úvah a definitivního rozhodnutí, přes stavební úpravy objektu, stěhovací práce až k zahájení provozu 5. 1. a slavnostnímu otevření 5.2 2004.
  • Peripetiemi na klikaté a kostrbaté cestě se s námi neproplétali jen žurnalisté. Následujícími řádky chci poděkovat všem, kteří nám pomohli „vybírat zákruty“. Nelze tak učinit jmenovitě. Nechci někoho opomenout, proto dovolte obecnější formulace. Předlouhý by byl výčet čtenářů, kteří ochotně odnesli, opatrovali a vrátili hromady knih. Ušetřili jsme tak spoustu místa v krabicích. Nejvíce se osvědčily ty od banánů získávané od ochotných prodejců. Úspěch měly nečekaně pevné obaly z lékárny U Černého orla.
  • Zavaleni krabicemi jsme byli již v září, kdy architektonická kancelář Torion dokončovala projektovou dokumentaci.
  • A co teprve o měsíc později. To se firma Edifico pouštěla zrovna do stavebních úprav!
  • Listopad byl však již ve znamení balení a samotného stěhování.
    Po městě tedy pendlovala nákladní auta firmy Nábytek NEKO, Autodoprava Matějíček a mohli jste často potkat dodávku Amicusu.
  • Jistě víte, že v městské knihovně nepracuje jediný muž. Obvykle nám nijak zvlášť nechybí. Tentokrát se statní chlapíci dočkali obdivu! Bez čtyř pánů školníků, bez dalších čtyř rodinných příslušníků, dvou nefalšovaných dobrovolníků a mladíka, který si odpykával trest obecně prospěšných prací, by nám bylo ouvej! Především rozebrali, převezli a sestavili nábytek. Demontáž, transport a vzkříšení počítačové sítě čekalo na mladé muže z Prologu.
  • To jsme se již pustili do obnovení tradičních pořádků. V půjčovně pro děti a mládež žáci Základní školy Sokolovská hravě vyskládali celý knižní fond do polic. Mimochodem, ne všechno vybavení je původní. Nové prostory nabízejí nejeden důkaz šikovnosti Stolařství Kališ. A neběží jen o police! V neposlední řadě děkuji městské radě a zastupitelstvu obce, dále pak zaměstnancům Městského úřadu Velkého Meziříčí.
    Velmi si cením také přístupu majitelů objektu na náměstí a vedení mateřské školy.Nezapomenu na ty, kdož byli ochotni pomoci a my je nemuseli obtěžovat.
  • Štěstí nás neopustilo ani v okamžiku, kdy jsme za pomoci všech výše zmíněných dorazili do cíle. Zásadní podíl na příjemném podvečeru, zasvěceném slavnostnímu zahájení činnosti městské knihovny v nových prostorech, měli následující sponzoři : Řeznictví a uzenářství Josefa Komínka, Řeznictví Jiřího Malce, Potraviny Josefa Coufala, Pekařství Ing. Josefa Elise. Dále pak Hotelová škola Světlá (náramný raut), Gymnázium Velké Meziříčí (výstava My ve světě, svět v nás) a Za 5 kvintet (úchvatný zpěv). Závěrečné PODĚKOVÁNÍ všem.
  • Odpoledne se přehouplo v podvečer. Necelých pět hodin a je tu další měsíc. Mnou optimisticky očekávané sluneční teplíčko nebude mít asi šanci. (Sněží.)

Březen – za kamna vlezem! Ale kdepak! Je to jinak. NA SKOK do knihovny!
Březen – měsíc internetu oslavujeme po celý čas 50% slevou. V praxi hodina surfování za 30 Kč.
Březen – měsíc knihy provází všech 31 dní anketa MOJE KNIHA.
Zaskočíte-li, zvíte více. (van)