Na skok 3/2011

„… Chčije a chčije...,“ vzpomněla jsem filmovou klasiku v první prázdninovou neděli, kdy vznikal tento článek. Tohle že je léto? Kde je slunce? Kam se podělo teplo? Neskuč, řekla jsem si nakonec. Vždyť jde o ideální počasí! Tedy pro čtenáře zachumlaného do deky v cimérce s přímotopem. Potom si tedy přihřeji (všimněte si laškovně zvoleného slovesa) polívčičku a zmíním, že městská knihovna se ani letos neuzavírá před svými návštěvníky z důvodu čerpání dovolené. Pouze jako každý rok zkracujeme provozní dobu všech půjčoven do 16.30 hodin.

Přesto bude od 1. do 12. srpna zavřeno. Velkorysostí zřizovatele dokončíme dílo započaté loni a vyměníme veškerá okna a vstupní dveře. Není to jediná velká akce, ale pouze tato nás zcela paralyzuje. Možná si ani nevšimnete zateplování střechy a jen hluk a nemožnost vstoupit vedlejším vchodem vás upozorní ke konci srpna na rekonstrukci toalety a zrod posluchárny v suterénu. Víme, že jde o několikátou výluku v poslední době. Snažíme se však zejména pro vás stále vylepšovat naše prostory. Doufáme tedy, že se setkáme s pochopením. Prostě musím připojit legendární hlášku: „Tuček! No? Vy pracujete jako …?“ „Jako ďas, pane profesore.“
Mořský? Tedy ten ďas. Co to je za potvůrku? To by nám vysvětlil nějaký rybář! Zeptat se můžeme v onen první den srpnový, kdy sice uzamkneme budovu, ale do široka otevřeme bránu do zahrady! Proč tedy jít do knihovny v pondělní podvečer 1.8.? Protože se setkáte s Rybáři v zahradě! Jan Opatřil ze Žďáru nad Sázavou přiblíží dětem mezi stromy v 18.30 Dobrodružství kapříka Metlíka. Bohumír Machát z Velkého Meziříčí připomene dospělým u ohně ve 20.00 Jak se krotí sumec. Co vás čeká? Určitě autorská čtení i pohodová povídání. Jistě děti velké hádání o malé ceny a dospělé dosud nepublikované texty. Možná prodej knih či autogramiády. Třeba obrázky ve větvích, herna v trávě, dobroty z ohniště. Doufáme, že zvolíte staré oblečení do přírody, přibalíte něco na opékání, deku, klidně i sedátko a nebude hustě pršet! To by ze setkání s Rybáři v zahradě sešlo! Ovšem to téměř nehrozí, protože „Bude hic, Cecilko, hic bude. Václavka řídící to ladí do sopránu.“
Ostatně i v běžné provozní době je pro vás otevřena naše přátelská zahradní náruč. Z celé škály příjemností vyjímám pouze novinky. Čerstvě posekanou trávu, nové desky kolem pískoviště. Také dokoupená lehátka a hry twister, diabolo a catch ball. Přijďte pobýt. A že k nám běžně nechodíte? „Děti moje, to přece není vůbec žádnej problém…“
Poslední ryze prázdninová nabídka nemůže být uvedena jinými slovy, než těmito: „ Vy ste se zase kochal, že jo, pane doktore?“ To proto, že vás lákáme do našeho výstavního sálu, kde se můžete od 11. července do 1. září (s malou přestávkou od 1. do 12. srpna) do sytosti vynadívat na Fotografie Martiny Munduchové, Pavly Švecové a dvě navíc od Petra Dvořáka. Jen tak mezi námi, již jsem viděla některé snímky a mohu jen doporučit.
Ať už k nám zaskočíte, nebo ne, přejeme vám, aby na filmy nezbylo moc času, protože ho prolenošíte s knížkou u vody!

Ivana Vaňková