Články

Na skok 4/2011

NA SKOK DO MĚSTSKÉ KNIHOVNY VELKÉ MEZIŘÍČÍ

 

Protonové číslo dusíku je sedm. Základní stupnice má sedm tónů. Do kina vyrazíte na Sedm statečných i Sedm samurajů. Tohle prvo- je prostě číslo! Nevěříte? Nejen že již v pravěku rýpali do mamutích klů ornamenty vždy po sedmi zářezech, ale našly by se národy zarytě tvrdící, že člověk má hned sedm duší. Sumer nepochyboval o sedmi branách do podsvětí.  I svět, jak známo, stvořen v sedmi dnech. Lidé dopouštějí se sedmera hříchů smrtelných. Jde prý o číslo magické a tajemné. Jde prý o znamení úplnosti a dokonalosti. Jde prý o klíč k poznání a moudrosti.  Ať je to, jak je to, sedmičce nelze upřít pel přitažlivosti. Zlákala i mne k malému jazykovému laškování. Jasně, lepší by bylo, kdyby právě končil či začínal rok 2007, nebo páni 2077. Ale co naplat, hrajme s tím, co máme. Co vlastně máme? Ty dva snad nejnáročnější měsíce. Poslední ve starém a první v novém roce jsou extrémní i v knihovně.  Myslíte, že jsem sedmilhář? Ale kdepak.

Prosinec jsme zahájili celodenním setkáním s kolegyněmi  městských knihoven za sedmero horami a sedmero řekami. No dobře, tak tedy z Brna, Hodonína, Jihlavy, Kyjova, Nového Města na Moravě, Veselí nad Moravou, Vyškova a Žďáru nad Sázavou.  Především jsme je provedli od sklepa po fiktivní půdu. Zdůraznili jsme zejména to, co se hned tak někde nevidí a nedělá. Nechyběla tak ani ukázka besedy „na vlastní kůže“. Opravdu se teď chlubíme a vážně máme čím. Třeba tradiční bezproblémovou spoluprací se zdejší hotelovou školou, nebo novou příjemnou zkušeností s cukrárnou Adina. Nesmíme zapomenout na naše muzeum, kteréžto doladilo zážitek prohlídkou centra města. V neposlední řadě vzpomeňme i zřizovatele naší příspěvkové organizace. Díky městské radě a zastupitelstvu obce vypadá budova instituce věru dobře. Přesto jsme nepředvedli dámám žádný ze sedmi divů světa. Odjížděly však spokojeny. Nevěříte? Citujme z jejich reakcí: „ Skvělá knihovna. Skvělé přijetí. Skvělí lidé.“ „Velmi krásně vedená knihovna. Jako čtenář bych tu byla nadšená. Čisto, my tak šikovnou paní uklizečku nemáme. Úžasné občerstvení.“ „ Co dodat. Paráda. Těšila jsem se. Užívám si to. A budu dlouho vzpomínat.“

V den M jsme udělali radost padesátce překvapených -  povětšině dospělých - čtenářů nadílkou v rámci tradiční akce Mikuláš pro… Voňavé balíčky sušeného ovoce byly poděkováním za jejich letitou přízeň. Vždyť jsme si také místo tří teček pracovně doplnili výraz „notoriky“. V tom nejlepším slova smyslu. Vždyť být závislý na knihách a knihovně je sice návyková, ale zdraví prospěšná droga. Správně tušíte, že někteří byli v sedmém nebi.

Napište s námi Pohádku řádek po řádku! Tak tato výzva vítá každého hosta hned na nástěnce ve vstupní  chodbě.  Po větičkách vzniká den ode dne zajímavější příběh. Začal nevinně: „ Jednoho dne se skřítek Piškulín probudil ve velmi špatné náladě.“ Takto rozehrála děj spisovatelka Petra Dvořáková. Někdo další nelítostně z tečky spáchal čárku a pokračoval: „ , neboť zjistil, že mu někdo přes noc ukradl jeho nové papuče.“ Nyní má náš hrdina již za sebou karty s vlkodlakem a upírem a pátrají po pokladu. Což je super, protože původně hrál o holý život. Třeba ještě místo papučí nasadí botky sedmimílové, co já vím.

Jazyková hádanka je první minihrou, které nás budou provázet po celý rok příští. Návštěvníci je najdou vždy

u všech počítačů pro veřejnost. Pokaždé půjde o malé bystření jazykového citu za drobnou odměnu. Začali jsme logogrifem, následovat bude v lednu jazykolam a pro únor máme v merku přesmyčky. Co vy? Uhádnete?

Jednoslabičné jsem slovo, hlásek čtvero v sobě mám. / S „K“ jsem Čechů slavný kníže, k panství svému se vždy mám. / S „B“ jsem lovců sluha věrný, myslivec mne vždycky má. / Vynecháš-li první hlásku, zbude, co čas znamená.

Projekt Nemusíme ještě umět číst, abychom … jsme vymysleli pro tento školní rok s báječnými učitelkami zdejších mateřských škol. Oč jde? Kluk Čárek a děvče Tečka chodí ve Velkém Meziříčí do školky i do knihovny. Právě tam poznali hned desítku skřítků. Společně s ním naše loutky provází děti deseti tříd nejrůznějšími způsoby do světa prvních knížek, zpěvníků a sbírek básní, pohádek, dramatizací, příběhů s dětskými hrdiny či encyklopedií.  V červnu potom při dni otevřených dveří předvedeme jen to nejlepší. Opravdu je tak důležité, znát pohádku o sedmihlavé sani, vylisovat do herbáře sedmikrásku a najít v atlase ptáků sedmihláska?  Spíše ne. Řečeno hogofogo jde o předčtenářskou výchovu a biblioterapii. A tak po našem toužíme prohloubit v dětech lásku ke knihám a pomoci jim prošlapat cestičku k literatuře i do knihovny. V listopadu jsme přijali pozvání do všech třídiček a nad hromadou leporel spolu s Čárkem a Tečkou přišli na nápad jedno takové vyrobit. Samy děti potom vymýšlely svého skřítečka.  Návštěvu nám mrňousci oplatili v prosinci. Připravili jsme jim velké hádání nad zpěvníky a knížkami říkanek.  Nemohu nezmínit, že paní učitelky vzaly hru za svou a doufám, že se jim s námi spolupracuje tak dobře, jako nám s nimi.

Když už jsme tak hraví, zmiňme, že je na světě naše třetí autorské dílko. Pohádku echt knihovnickou aneb O záložce Božce provází soutěžní klání Záložkování. Bude vyhlášeno 9. 1. 2012 pro děti mezi šesti a patnácti lety. Tuhý boj o poukazy k nákupu knih v cenách 500,-, 300,- a 200,- Kč ve dvou kategoriích bude planout až do konce února. Po březnovém vyhlášení výsledků v dubnu vystavíme nejlepší výtvory a v květnu rozdáme záložky čtenářům.

Je-li řeč o výstavách, potom zmíním, že na příští rok jich máme ve výstavním kalendáři zapsaných zatím právě sedm. Dvakrát představíme tvorbu žáků zdejší ZUŠ, poté soutěžní záložky, v máji dílka 2. ZŠ VM, v létě projektové výstupy těch nejmenších, na podzim tvorbu J. Dvořákové a P. Svobodové.

Ach ta sedmička. Jde prý o znamení úplnosti a dokonalosti. V knihovně se o vás stará právě sedm zaměstnanců. Musím tady poděkovat všem svým kolegům za jejich práci. Zdá se mi, že jsme dobrý tým.  Snad se i díky tomu u nás cítíte vítáni a opečováváni, milí návštěvníci. A to navzdory tomu, že bezesporu dokonalí nejsme. Ach ta sedmička. Jde prý o klíč k poznání a moudrosti.  Věřím, že toužíte-li právě po vědění, jsme i my ta správná adresa. A to navzdory tomu, že vám nemůžeme nabídnout tu záhadnou sedmi pečetěmi zamčenou knihu života. Ať je to, jak je to. Sedmičce nelze upřít pel přitažlivosti. Doufejme tedy, že si u nás nezkazí příští rok reputaci v duchu okřídlených slov tvrdících, že sedm tučných let střídá sedm hubených. A víte co? Nechme sedmičku sedmičkou. Přeji vám obyčejně a prostě láskou a porozuměním voňavé Vánoce.

Ivana Vaňková