Publikace

Ukázka z textu:

VERONIKA DOSTÁLOVÁ : Bez názvu
1. místo kategorie mládež

Blížil se rozbřesk, mlha se hbitě ovíjela kolem potrhaných pavučin a tísnila strach v bílé náruči.
Přišel první příslib dne a celý svět zvedal zrak a s nadějí čekal na svítání.
Padající mlha mi lepila vlasy k tvářím, možná z lítosti, možná dojetím nad zmatkem člověka,
co spadl a hledal ztracenou víru.
V rostoucím tichu z moře trav vzlétl motýl, krásnější než den a moudřejší než noc.
S nadějí jsem pozorovala pohyb křídel, jenž unášel mou fantazii do země nikoho.
Věřila jsem, že mě ta křehounká křídla unesou a nenechají mě padat. Ale tolik chtít po motýlovi?
Bezstarostná krása v tu chvíli ustrnula a jako zkřehlý list kaštanu se snesla do náručí země,
padala jsem s ním.
Den co den mě lákala ta louka, kde bledla prochladlá křídla, která byla na prchavý okamžik mými.
Plynuly dny, jinovatka spálila všechny vzpomínky a ukolébavkou uspala a utišila šepot stromů.
Bezpočet listů se snášel k zemi s půvabnou elegancí a pavučiny ,už úplně rozedrané,
létaly kolem seschlých kopřiv.
Čas se stále dral dál a jednoho dne, kdy už všem stromům otrhal listy,
utišil šum mých drahých motýlů a zavřel ústa cvrčkům, dal mi víc než kdokoliv jiný.
Dal mi křídla a novou naději, že s tou jedinečnou lehkostí se snad naučím i padat.

Základní informace:
název sborníku
Listopadání
text
Jiřina Kácalová, Veronika Dostálová, Pavla Švecová, Tereza Švihálková, Pavla Bobrovská, Jana Křehlíková, Sandra Kaštanová
ilustrace
Dana Ficalová, Jitka Rousová, Vítězslav Trojan, Adam Sovák, Marie Březková
sestavily
Ivana Bíbrová, Ivana Vaňková
vydaly
Městská knihovna Velké Meziříčí a Základní škola Sokolovská Velké Meziříčí roku 2005
zdarma