Časté dotazy

Na otázky veřejnosti odpovídá ředitelka knihovny. Zeptejte se také!

Co děláte, když máte pro veřejnost zavřeno?

Je toho opravdu hodně. Tak třeba chystáme a realizujeme besedy a programy pro děti z mateřských a základních škol. Nakupujeme a zpracováváme knihy, ale také uklízíme ty zatoulané na svá místa v regálech. Připravujeme akce, soutěže, hry či kvízy. Pečujeme o neprofesionální místní knihovnu v Mostištích. Vzděláváme se, školíme a ano, také máme občas volno.

Mohu přihlásit do knihovny dítě mladší 6 let?

Ovšem. Půjčovna pro děti má pro ty nejmenší leporela i obrázkové knížky, které si můžete prohlížet a číst společně. Na oddělení nechybí herna s dřevěnými hračkami. V létě nabízí zahradní čítárna vedle dek, stolků a židliček také vše potřebné k řádění na pískovišti. Samozřejmostí je třeba také možnost využití lednice, uvaření čaje a na toaletách přebalovací pult či nočník.

Co mám dělat, když mi nemoc znemožní nějaký čas navštěvovat knihovnu?

Jde o to, co potřebujete vyřídit. Chcete-li pouze prodloužit výpůjčku, stačí o to požádat telefonicky nebo e-mailem. Nemáte-li však co číst, domluvte si opět po telefonu donáškovou službu.

Smím si půjčit knihy na průkazku někoho blízkého?

Tak to tedy rozhodně ne. Čtenářský průkaz je nepřenosný z mnoha důvodů. Především však proto, aby jeho vlastník mohl sám ručit za všechny knihy, noviny a časopisy, zvukové knihy, hry, které jsou na jeho doklad půjčeny.

Lze knihovně věnovat knihy z pozůstalosti?

Už ne, je to čím dál administrativně složitější. Zřídili jsme proto službu nazvanou druhá šance. Čtenáři mohou na stůl v chodbě oproti hlavnímu vchodu přinést knihy, které již nepotřebují, a tamtéž si nabídnout pro něj zajímavé kousky neupotřebitelné v domácnostech ostatních. Vždy by však mělo jít o knížky zajímavé a neponičené.

Co je prezenční a co absenční výpůjčka?

Prezenčně vypůjčené dokumenty je možno přečíst pouze v knihovně. Ale i takto prostudované noviny, časopisy a knihy se předkládají knihovnici k záznamu. Absenční výpůjčky lze po zaevidování do výpůjčního protokolu odnést mimo knihovnu. Tedy ponořit se do nich v pohodlí domova.

Seženete mi titul, který sami nemáte?

Ovšem. Meziknihovní výpůjční službou zajišťujeme obvykle odbornou literaturu. K výhodám patří naše vysoká úspěšnost sehnání studijního materiálu. Nevýhodou nemožnost prodloužení měsíční výpůjční lhůty i úhrada poštovného a balného.

Proč neodebíráte můj oblíbený časopis?

Jsme povinni vynakládat finanční prostředky ekonomicky. Výpůjční protokol periodik nám poskytuje přesné údaje o tom, kolikrát byly jednotlivé tituly během roku zapůjčeny. Pravidelně hodnotíme a nejméně oblíbené nahrazujeme. Upřednostňujeme většinový zájem a současně se snažíme z nepřeberného množství vycházejících tiskovin vybírat s rozmyslem od každého a pro každého něco.

Proč si společenské hry smí půjčit pouze dospělý čtenář?

To proto, že jejich pořizovací cena je vysoká a děti nemohou nést odpovědnost za její vrácení bez poškození.

Proč nejde prodloužit výpůjčku po uplynutí 90 ti dní?

Výpůjční lhůta každého knihovního dokumentu (kniha, CD, časopis, hra) je 30 dní. Lze ji prodloužit 2x, tedy na 90 dní. Potom knihovní systém automaticky zablokuje možnost jakýchkoliv dalších výpůjček, dokud nebude ta přesahující tři měsíce vrácena.  Každé výpůjčce běží logicky vlastních 90 dní, proto se může stát, že některé výpůjčky ještě prodloužit můžete a jiné už ne.

Proč se z domu občas nemůžu přihlásit do svého čtenářského konta?

Důvody mohou být hned dva. Možná děláte někde chybu při přihlašování. Jak na to, si ověříte kliknutím na ikonu horní lišty Čtenářské konto. Nejčastěji se chybuje ve tvaru kódu. PIN skrývá datum narození a zadává se po dvou číslicích roku měsíce dne (např. 2006 26. 08. jako 062608). Nebo prostě zlobí internet. Potom se vyplatí zkoušet to po chvíli znova.

Co znamenají v on-line katalogu a na hřbetech knih zkratky?

V signatuře na katalogizačním lístku některých knih v on-line katalogu a na jejich hřbetech v regálech vídáte zkratky: SK znamená, že se kniha nenachází ve volném výběru, tedy v půjčovně, ale ve skladu, odkud vám ji ráda přinese knihovnice, N značí naučný, odborný titul, REG vyjadřuje, že se jedná o knihu regionální, z okolí Velkého Meziříčí. M odkazuje na fakt, že jde o knížku z půjčovny pro děti a mládež. Tam hraje pro větší přehlednost roli ještě barva. Písmeno Ž na žlutém podkladu vyznačí poezii, Č na červené samolepce pohádky a Z na zelené, to jsou příběhy.

Proč jsou pohádky v půjčovně pro děti a mládež v přízemí a ne v patře?

Přízemí je určeno malým dětem, které tu najdou právě pohádky, básničky, leporela, příběhy pro nejmenší. Navíc jsou tady zvukové knihy a naučná literatura pro malé i větší. Galerie ale patří už úplně mládeži, takže pohádky tu nemají co dělat.

Platí pro společenské hry stejná pravidla vypůjčení jako pro knihy nebo časopisy?

Jistě. Všechny druhy knihovních dokumentů (knihy, CD, časopisy, noviny i hry) se řídí jedním výpůjčním protokolem. U společenských her je však proces výpůjčky přeci jen o trochu složitější. Půjčíme je jen dospělým čtenářům a před jejich předáním a při vracení jsou pečlivě přepočítány všechny kartičky, žetonky i figurky. Je tedy nutné počítat s tím, že to chvilku zabere.

Proč se mi automaticky neprodlouží výpůjční doba na všech třech odděleních?

Knihovní systém – ostatně jak už i označení oddělení napovídá – odděluje jednotlivá pracoviště. Tak jako si do každé ze tří půjčoven přijdete pro výpůjčky, tak musíte na každé ze tří půjčoven výpůjčky prodloužit …

Proč platím sankční poplatky na všech odděleních a ne jen na jednom?

Přečtěte si prosím odpověď na předchozí otázku. K ní dodávám za tři tečky … a nést následky při jejich pozdním navrácení.