Články

Na skok 10/2004

1. TÝDEN KNIHOVEN přinesl od 4. do 8. října aktivity obvyklé i nezvyklé.
Pondělí, středu i pátek v duchu tradice obsadil trojlístek ve složeníAMNESTIE DLUŽNÍKŮ Někdo záměrně právě v tyto dny bez hrozby sankčních poplatků přinesl tak dlouho vypůjčené tituly, že doma dávno zdomácněly. Avšak obzvláště potěšeni odcházeli překvapení provinilci odevzdaně třímající knihu, upomínku, sumičku. Poučili se?
 • PRVOPŘIHLÁŠKY ZDARMA Řady našich čtenářů se rozrostly o 38 dětí a 32 dospělých! Za pouhé tři dny!
 • BURZA KNIH A ČASOPISŮ Zvláště v půjčovně pro dospělé čtenáře se po nabízených titulech jenom zaprášilo.
 • Čtvrteční odpoledne pak nabízelo zvídavcům DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.
  V úterý dopoledne si KNIHOVNICKÉ MINIMINIMUM užila 3.B ZŠ Měřín.
  To nejobtížnější číhalo na samém začátku – zpracování dokumentů. Děti na vlastní oči zjistily, jak krkolomnou cestu si razí kniha a časopis ke čtenáři. Vytipovat, objednat, předplatit, koupit, vyúčtovat. Periodikum zkontrolovat, zaevidovat, nalepit kód. Hotovo. To s knihou jsou větší problémy. Nemáme ji už ? Není poškozená ? Ne ? Tedy zkatalogizovat, vyhotovit kartotéční lístky, očíslovat publikaci i fakturu, nalepit kód, oštítkovat hřbet. Největší ohlas měly úkony na vlastní kůži – orazítkování a obalení krycí fólií. A to už Méďa Pusík, Pohádky pro nejmenší i třeťáci mohli z kanceláří vyrazit do půjčovny pro dospělé. Hledání v on-line katalogu i na regálech se ukázalo jako velké úskalí výpůjčního protokolu. Zato údržba fondu, uchystaná na půjčovnu pro děti, šla jedna radost. Slepit poškozené a vrátit na svá místa zatoulané knihy nečinilo problémy. O desáté hodině se přihlásila o slovo svačina pořádaná na čerstvém vzduchu v zahradní čítárně. A rychle zpět. Bylo třeba svést nelítostnou bitvu v pohádkovém miniklání. Štěstí a znalosti přihrály vítěznému týmu balíčky školních potřeb. Kornout sladkostí čekal na všechny.
  Našim malým hostům děkujeme za květiny, keramiku i knihu vlastní výroby.

  2. LISTOPADÁNÍ 2004
  na rozdíl od týdne knihoven ještě neodvál čas. Oč tedy jde?
  Vyhlásili jsme ve spolupráci se ZŠ Sokolovská a za sponzorské podpory firmy PROTISK v rámci grantového programu obce ZDRAVÉ MĚSTO výtvarnou a literární soutěž. Název, svádějící k mylnému popisu krás podzimní přírody, má spojovat dobu konání soutěží LISTOPAD se zadaným tématem PADÁNÍ ve všech podobách v kladném i záporném smyslu. (Kupříkladu padnout z bláta do louže, dopadnout jako sedláci u Chlumce, propadnout ve škole, ale též alkoholu, cigaretám, drogám, depresím, sektě, partě, karbanu, mobilu, workoholismu, nemoci, iluzím, cestování, nadšení…) To jste museli zažít! Umíte svou zkušenost či fikci barvité fantazie vyjádřit kresbou uhlem, rudkou, tužkou, štětcem, pastelem, voskovkou ? Nebo si poradíte s malbou temperovými, olejovými, akvarelovými, anilinovými barvami ? A co třeba reliéf z moduritu, modelovací hmoty, keramické hlíny? Koláž, dekoláž, frotáž, muchláž, klovatinová rezerváž jsou pak techniky pro fajnšmekry. Není-li výtvarné ztvárnění Váš šálek čaje, jistě zvládnete úvahu, esej, fejeton, povídku, případně báseň, báseň v próze. Zkuste to! Mládež od 12 do 17 let a dospělí nad 60 let mohou přinést svá díla nejpozději 1. 11. do knihovny. 11. 11. budete zváni na akci LISTOPADÁNÍ 2004, která skrývá vernisáž výstavy a veřejné čtení soutěžních prací. 31. 1. 2005 pak ukončíme výstavu a vydáme sborník. Podrobnosti Vám přiblíží www.knihovnavm.cz (kapitola aktivity – akce), ale můžete i zavolat (566 521 529), nebo se přímo u nás přeptat.

  Dvě malé poznámky :
  1) Zahradní čítárna je až do teplých jarních dnů uzavřena. Babí léto se asi nekoná!
  2) Děkuji neznámé dámě za darovanou hrnkovou a nádherně košatou květinu. van